
(įvadas į ugnies slopintuvus, kompensatorius ir “stabdžius”)
Šiandien norime papasakoti apie labiausiai nuo šaulio nutolusią ginklo dalį – vamzdžio laibgalyje montuojamus įtaisus. Kuo jie skiriasi, kokius darbus atlieka, kam pritaikomi ir kaip veikia.
Jei dažniau šaudote šaudyklose, greičiausiai pastebėjote, jos šalia vieno šaulio galima stovėti be baimės, tačiau šalia kito šaudančio tuo pačiu kalibru kyla dulkių kamuoliai ir smūgio banga bando numušti jūsų ausines. Jie naudoja skirtingus įtaisus.
Iš esmės dažniausiai vamzdžio gale naudojami įtaisai yra šie: Ugnies slopintuvai, “stabdžiai”, kompensatoriai ir hibridai. Apie juos šiandien ir papasakosime. Neaktualius, kaip šautuvinių granatų antgalis ar draudžiamus LR garso slopintuvus palikime ateities straipsniams.
Taigi atskirai apie kiekvieną.
Ugnies slopintuvai (angl. flash suppressors, flash hiders)
Tai dažniausiai kariniuose ginkluose naudojamas laibgalio prietaisas. Vienintelė jo paskirtis – kuo greičiau išskaidyti šūvio metu vamzdį paliekančias parako dujas, taip slopinant matomą liepsną. Guvus mitas, kad ugnies slopintuvai slepia šaulio ginklo liepsną nuo priešo. Iš esmės tai netiesa, ugnies slopintuvas sumažina matomą liepsną, tačiau visiškai jos neeliminuoja. Šviesa keliauja tiesiąja, daiktas blokuojantis ją, blokuotų ir kulkos kelią. Pagrindinė ugnies slopintuvo užduotis yra apsaugoti šaulio gebėjimą matyti tamsoje šaudant naktį. Taip pat ir apsaugoti naktinio matymo prietaisus. Daugelis ugnies slopintuvų turi keliolika portų, kurie išskaido liepsnos pliūpsnį į mažesnes dalis. Kaip taisyklė, portų nėra apatinėje dalyje, todėl šaudant gulomis nekyla dulkės ir objektai.
Pagrindinės paplitusios ugnies slopintuvų rūšys:
Duckbill. Dujos skiriamos į 2-3-4 srautus. Naudotas pirmuosiuose M16, CAR
ir etc, tačiau pasitaiko ir modernių variantų.
Birdcage. Vienas populiariausių ugnies slopintuvų. Naudojamas daugelyje modernių ginklų. Turi papildomą žiedą priekyje kuris uždengiau Duckbill konstrukcijos dantis ir jie nekliūna už ekipuotės. Naudojamas AR15/M4, SCAR, G36 ir kituose moderniuose ginkluose.
Cone. Moderniuose ginkluose rečiau naudojamas ugnies slopintuvas. Platina ugnies pliūpsnio diametrą, dėl ko ugnies pėdsakas mažiau pastebimas. Buvo naudojamas tokiuose ginkluose kaip DP28, M3 grease gun, AKSU. Vienintelė moderni Cone versija tai Noveske KX3, kuriame kūgį paslėpė korpuse.
“Stabdžiai”.
Vamzdžio stabdis nukreipia parako dujas į savo kamerose stačiai ar kampu išdėstytas sieneles. Atsitrenkusios į šias sieneles dujos sukuria jėgą, kompensuojančią juntamą atatranką į šaulio petį. Tačiau po to atsitrenkimo, šios dujos juda į šalis ir atgal, todėl “stabdžiai” yra nepaprastai garsūs, jaučiama smūgio banga, nuo žemės kyla dulkės ir objektai, demaskuodami šaulį. Taip pat šalia tokio šaulio poziciją kolegos apeina pagarbiu atstumu. Gan ribotai naudojami karyboje, tačiau be šio prietaiso neįsivaizduojami tokie kalibrai, kaip 50BMG.
Kompensatoriai.
Kompensatorius nukreipia dalį parako dujų į viršų, taip kompensuojamas vamzdžio pašokimas. Dažnai modernūs kompensatoriai turi eilę kamerų kaip “stabdžiai” ir eilę ertmių nukreipiančių dujas įvairiomis kryptimis. Kompensatoriai taip pat gan garsūs ir retai naudojami karyboje. Dažniausiai naudojami sporte, medžioklėje ir pramoginiame šaudyme.
Hibridai
Nors dažnas žinome posakį “kas tinka viskam, tas netinka niekam”, tačiau visgi hibridai pasiteisino ir užėmė savo vietą rinkoje. Nors dažniausiai jie kainuoja brangiau, tačiau atlieka abiejų (slopintuvo ir kompensatoriaus) prietaisų vaidmenį. Dėl didelio kiekio portų jų gamyba brangi, tačiau skaidoma ne tik liepsna, bet ir spaudimas, todėl jie nėra tokie garsūs.
Montavimas.
Kiekvienas vamzdžio įtaisas turi savo montavimo instrukcijas. Vienas labiausiai paplitusių būdų, tai lūžtanti poveržlė Crush washer. Atminkite, ji yra vienkartinė. Nuėmę prietaisą, atgal privalote montuoti jau su nauja. Kiti gamintojai rekomenduoja shimingą (surefire) ir spec klijus, kiti turi blokuojančią veržlę. Jei nesate įsitikinę kaip atlikti darbus, kreipkitės į ginklininką.
ISMS – IDEAL SCOPE MOUNT SYSTEM
Švedijos kompanija SPUHR garsi savo inovatyvia optikos laikiklių sistema ISMS. Tai ypatingai stiprus optikos laikiklis su galimybe montuoti įvairius aksesuarus tiesiai prie laikiklio. Įmontuotas gulsčiukas. 45 laispnių žiedų atskyrimas palengvina darbą su optikos bokšteliais. Šios kompanijos produktus vis dažniau pastebime elitinių padalinių snaiperių arsenale.
Atsparumas
Dėl vientisos, monolitinės konstrukcijos, apsaugo optiką esant didelėms atatrankoms ar aplinkos sąlygoms. Optika įmontuota į tvirtą rėmą, ko nėra atskiruose žieduose. Snaiperio šautuvas ir stebėtojo šturmo šautuvas gali turėti tuos pačius laikiklius, kas leidžia naudotis tais pačiau priedais ir aksesuarais. Žiedai viduje turi rantelius, kas didina sukibimą, taip pat esant reikalui leidžia priklijuoti. Visas laikiklis frezuotas ir vientiso metalo gabalo, o ne surinktas iš smulkių dalių.
Optikos pasisukimas
Patentuotas sprendimas, leidžiantis absoliučiai tiksliai sumontuoti optiką jei nepasvyrant į šalis. Kryžius absoliučiai lygiagretus laikikliui. Trikampio formos įrankis kišamas tarp optikos apačios ir laikiklio. Taip pat šiuo įrankiu galima vėliau patikrinti, ar, tarkim po smūgio, optika nepajudėjo. Netaisyklingai sumontuota optika neleis šaudyti didesniais atstumais, nes reguliavimas bus netikslus/ne tose pačiose plokštumose.
Montavimo taškai
Tradiciškai lazeriai montuojami ties vamzdžio galu. Šis metodas turi neigiamą poveikį taiklumui, kaip ir kai vamzdis liečia apsodą. Mūsų montavimo sistema turi net septynis montavimo taškus aksesuarams. Taip pat aksesuarai yra arčiau svorio centro.
Pasvirimas
Siūlome laikiklius su įvairiu pasvirimo kampu tolimiems šūviams. Pasvirimo kampas aiškiai pažymėtas ant taikiklio MIL ir MOA rodmenimis
Patogu pasiekti bokštelius
Žiedai yra nupjauti 45 kampu, o ne lygiagrečiai horizontui (ar kartais statmenai). Tai turi kelis privalumus. Varžtai laikantys žiedus netrukdo stebėti optikos valdymo bokštelius ir juos reguliuoti. Taip pat tai sudaro horizontalią liniją šauliui, padedančią išlaikyti ginklą tiesiai.
Aksesuarai
SPUHR montavimo taškai ant laikiklio leidžia montuoti įvairius priedus, kaip prožektoriai, lazeriai, atsarginiai taikikliai, kolimatoriai. Tradiciškai norint montuoti prožektorių ant optikos, reikėtų arba papildomo žiedo ant optikos (jei užtenka jam vietos) arba pavažos ant žiedų, kas dar labiau apsunkina bokštelių skaitymą. Su ISMS priedai neliečia optikos, jos neapkrauna svoriu ir perkrovomis.
Gulsčiukas
Iš šaulio pusės laikiklio pagrinde įmontuotas gulsčiukas, leidžiantis ginklą laikyti maksimaliai vertikaliai.
SPUHR produktus galite įsigyti Thunder armory
Įžanga
Mūsų pirkėjų, o taip pat draugų socialiniuose tinkluose dažnai užduodami klausimai susiję su teisiniu ginklo įsigijimo aspektu. Ne visi žino tvarką, daugelis net neįsivaizduoja, kad tokio tipo, tarkim kad ir pusiau automatinį karabiną, galima legaliai įsigyti ir turėti mūsų šalyje. Daugelio žinios paremtos senai galiojusiais įstatymais ar gandais. Pasistengsime papasakoti apie Lietuvos Respublikos ginklų įstatymus, leidimo įsigijimo tvarką.
Faktai
- Lietuva turi vieną liberaliausių ginklus kontroliuojančių įstatymų Europos Sąjungoje. Leidžiami ginklai medžioklei, sportui, taip pat ir savigynai, įskaitant paslėptą ginklo nešiojimą.
- Iš esmės ginklo leidimą gavęs pilietis gali turėti neribotą kiekį šaunamųjų ginklų, jei užtikrina jų tinkamą saugojimą.
- Turimos amunicijos kiekis ginklams neribojamas
- Ginklo savininkas gali pats sau gamintis amuniciją. Pertaisant panaudotas tūteles
- Ginklo išdavimo procesas kontroliuojamas policijos, atsijojami nestabilios psichikos, priklausomybes turintys asmenys. Kiekvienas ginklas registruotas ir yra aprašytas policijos duomenų bazėse. Trumpa-vamzdžių ginklų atveju saugomi net ginklo kulkų ir tūtelių pavyzdžiai, kas praktiškai eliminuoja legalaus ginklo nebaudžiamą nelegalų panaudojimą.
Kitos ES šalys
- Čekija: galima nešiotis ginklą savigynai be privalomos nurodyti priežasties. Leidžiami ginklai sportui ir medžioklei
- Prancūzija: Ne daugiau 12 ginklų, ribojamos išdavimo priežastys, dėtuvės talpa
- Vokietija: kiekvienam ginklui reikalinga atskira licencija su priežasties nurodymu. Nešiotis draudžiama
- Italija: draudžiama savigyna. Tik max 6 ginklai sportui ir neribojamas kiekis medžioklei. Pistoletai sportui privalo nenaudoti karinių kalibrų, todėl populiarus 9×21 kalibras ir žmonės permoka tiek už amuniciją, tiek už ginklus.
- Nyderlandai: savigyna ne priežastis turėti ginklus. Medžioklė ir sportas su apribojimais
- Lenkija: norint ginklo savigynai reikia nurodyti svarią priežastį, kaip pvz verslo savininkas, darbas su pinigais, buvai užpultas anksčiau.
- Estija: Liberali teisė. Be medžioklės, sporto ir savigynos, dar leidžiami garso slopintuvai. Kolekcijoms leidžiami pilnai automatiniai ginklai
Kas gali įsigyti ginklus.
Iš esmės ginklus Lietuvoje galima įsigyti trims skirtingoms veikloms
- Savigynos ginklai. Tai trumpieji šaunamieji ginklai (pistoletai, revolveriai) ir lygiavamzdžiai. Savigynos leidimo turėtojas gali pistoletą ar revolverį nešiotis paslėptai be šovinio lizde su įstatyta dėtuve. Negalioja revolveriui, kuriame būgne šoviniai visada lizde. Kai ginklu nesinaudojama jis turi būti saugomas seife.
Lygiavamzdį savigynai galima laikyti namuose seife. Keliaujant į šaudyklą treniruotis, ginklas transportuojamas dėkle be šovinių
Kai įsigyti ginklą savigynai.
Nepriekaištingos reputacijos pilietis turi pateikti policijai
- Prašymą
- Med komisijos pažymą 049A su žymomis iš priklausomybių ligų dispanserių
- Asmens tapatybės dokumentus
- Tuo pat metu baigti savigynos ginklo kursus ir išlaikyti egzaminą (mokama paslauga). Kursuose jus išmokys bendro saugaus elgesio su ginklu, įstatymų bazės, medicinos.
- Įsirengti seifą ir pasikviesti apylinkės įgaliotinį, kuris patikrins ar sąlygos laikyti ginklą užtikrinamos.
- Gaunamas leidimas pirkti trumpa-vamzdį ar lygiavamzdį. Trumpa-vamzdžius perkate Lietuvos ginklų fonde, liaudyje vadinamame Gastronomu, dėl keistomis aplinkybėmis Europos Sąjungos šalyje vis dar turimo monopolio prekiauti šio tipo ginklais.
- Lygiavamzdį galite įsigyti bet kurioje ginklų parduotuvėje.
- Gavę leidimą galite pirkti neribotą kiekį trumpa-vamzdžių ir lygiavamzdžių, pasiekus 6 vienetus reikės namuose įsirengti signalizaciją ir vėl kviesti įgaliotinį tai patikrinti, ir vėl galėsite pirkti (jei seifo dydis leidžia tą kiekį saugoti)
- Trumpuosius šaunamuosius ginklus savigynai galima įsigyti nuo 23m
- Medžioklės ginklai
- Juos turi teisę įsigyti medžioklės kursus baigę asmenys, atitinkantys visus aukščiau išvardintus kriterijus.
- Pateikiamas panašus paketas dokumentų.
- Medžiotojai, skirtingai su “savigyninkų” gali įsigyti lygiavamzdžius, graižtvinius šautuvus ir pusiau-automatinius karabinus. Nei vieno iš jų negalima nešiotis apart dalyvaujant medžioklėje. Transportuojami dėkle. Laikomi seife.
- Su medžioklės bilietu galima kreiptis ginklo savigynai ir gauti leidimą trumpajam šaunamajam ginklui.
- Sporto ginklai
- Sportui galima įsigyti trumpuosius šaunamuosius ginklus, graižtvinius šautuvus, lygiavamzdžius ir pusiau automatinius karabinus ir templinius ginklus (lankai, arbaletai).
Kai įsigyti ginklą sportui.
- Pirmiausia reikia priklausyti sporto organizacijai. Šiuo metu yra dešimtys įvairių šaudymo sporto klubų.
- Mes rekomenduojame Lietuvos Praktinio Šaudymo Sporto Federaciją (www.ipsc.lt), ši sporto šaka pasaulyje žinoma kaip IPSC. Tai praktinio ginklo panaudojimo disciplina. Viena progresyviausių ir dinamiškiausių šaudymo disciplinų. Vienija virš 500 profesionalių šaulių Lietuvoje ir dešimtis tūkstančių pasaulyje. Vykdomos tiek aukšto lygio, tiek pradedantiesiems skirtos varžybos ir seminarai. Be to tai labai draugiška ir atvira bendruomenė besidalijanti patirtimi. Daugiau galima paskaityti IPSC.lt.
- Kaip tapti nariu (ištrauka iš ipsc.lt svetainės):
“Kiekvienas besidomintis, ketinantis įsigyti arba turintis šaunamąjį ginklą, gali įstoti į LPŠSF, tapti jos nariu, dalyvauti asociacijos veikloje bei Lietuvoje ir užsienyje pagal IPSC taisykles vykdomose varžybose.
LPŠSF nariai privalo gerai žinoti IPSC taisykles, griežtai jas vykdyti ir jomis vadovautis, o už bet kokius su šaunamojo ginklo saugojimu, laikymu ir naudojimu susijusius pažeidimus atsako asmeniškai teisės aktų nustatyta tvarka.
Pagal Lietuvos Praktinio Šaudymo Sporto Federacijos įstatus, nepriekaištingos reputacijos Lietuvos Respublikos ir užsienio valstybių piliečiai, atitinkantys jiems įstatuose keliamus reikalavimus ir priimti į Asociaciją įstatuose nustatyta tvarka. Asmenys be pilietybės negali būti Asociacijos nariais. Juridiniai asmenys, kurių veikla pilnai ar iš dalies susijusi su Asociacijos tikslais ir jos principų įgyvendinimu taip pat gali tapti Asociacijos nariais.
Kaip tapti LPŠSF nariu?
- Fiziniai asmenys turi išlaikyti Saugaus elgesio su šaunamuoju ginklu egzaminą, užpildyti šią anketą, atsiųsti Asociacijai paštu arba paštu savo dokumentinę fotonuotrauką ir bankiniu pavedimu sumokėti 30 Eur stojamąjį mokestį. Po to kai priimamas asmuo dar turi sumokėti 30 Eur metinį narystės mokerstį. Narystės mokestį galima mokėti ir iš karto (jis gražinams jei dėl svarbių priežasčių asmuo nepriimamas). Tuo atveju, jei dėl svarbių priežasčių asmuo nepriimamas į LPŠSF narius – stojimo mokestis negrąžinamas.”
- Tapę nariu privalote įsirengti seifą ir pasikviesti apylinkės įgaliotinį, kuris patikrins ar sąlygos laikyti ginklą užtikrinamos.
- Kartu su sporto klubo rekomendacija, medicinine pažyma 049/a ir asmens dokumentu kreiptis į teritorinę policijos įstaigą.
- Per maždaug 10 dienų gausite leidimą ginklui.
Ar galima sporto ginklą panaudoti savigynai. Taip, galima, kaip ir bet kurį po ranka atsidūrusį objektą. Įdėmiai studijuokite įstatymus, būtinosios ginties ir būtinojo reikalingumo apibrėžimus.
Tai bazinė informacija norint įsigyti ginklą. Lengvatas turi kariai, policininkai, apsaugos darbuotojai. Susisiekite su teritorine policijos įstaiga dėl informacijos. Tekste gali būti netikslumų, tvarka kai kada keičiasi ir ne viską įmanoma sekti, bet bazinė tvarka turėtų būti panaši. Jei rasite netikslumų prašome rašyti komentaruose.
Ir pabaigai.
- Elkitės su ginklu, lyg jis visad būtų užtaisytas
- Nekreipkite ginklo į asmenis, gyvūnus ar daiktus, kurių nesiruošiate sunaikinti (žr. punktą 1)
- Visada žinokite kas Jūsų taikinys, kas už jo ir priešais ir kur pataikys kulka jei perskros kliūtį.
- Laikykite pirštą toliau nuo nuleistuko ir ištrauktą iš skliautelio kol nenusitaikėte ir nepasiruošėte atlikti šūvio.
Ginklai ir alkoholis yra du NE NE. Kai vartojate alkoholį, ginklas užrakintas seife.
Ginklais leidžiama naudotis tik oficialiose šaudyklose. Jose sudarytos sąlygos saugiai treniruotis. Šaudydami miškuose ar karjeruose užtrauksite pavojų prašalaičiams, prarasite ginklus ir užsitrauksite atsakomybę.

Pasaulio spaudos akiratyje šie taikikliai pasirodė septintojo dešimtmečio pradžioje. Tuo metu tai buvo gan slapti projektai. Juos vykdė karinės – mokslinės institucijos. O patys taikikliai rinkoje pasirodė tik devintajame dešimtmetyje. Pradžioje sukėlę didelę nepasitikėjimo ir kritikos bangą šie taikikliai greitai užkariavo daugelio širdis. Didžiausios kritikos šie taikikliai susilaukdavo, nes atrodė kaip paprasta optika, bet visiškai neturėjo priartinimo. Dėl tos priežasties visi manė, kad čia kažkoks nevykęs hibridas be apčiuopiamos naudos, nes kas per optika pritvirtinta prie ginklo nedidina nė kiek (o dar baterijos)? Bet iš tikrųjų, daugelis išbandę juos šaudant į greitai judančius taikinius, nebenori daugiau šaudyti su atviru taikikliu. Taip gimė atskira taikiklių klasė – kolimatoriai.
Angliškai juos vadina trumpiau – „Red dot“ – raudonas taškas. Kolimatorinis taikiklis – tai nesudėtingas optinis-elektroninis prietaisas. Prieš šaulio akį įtaisytas pusiau skaidraus stiklo veidrodis. Per jį, kaip per optinio taikiklio okuliarą, mes matome taikinį. Jį taip pat apriboja tamsus žiedas (Atviro tipo kolimatoriuose jis minimalus). Kadangi lęšiai vaizdo nepritraukia – matymo laukas gana platus. Į lęšio centrą iš diodo projektuojamas raudonas taškas. Jis atsispindėjęs nuo lešio patenka į šaulio akį. Šaulys, paprastai, taikydamasis užmerkia vieną akį. Su šiuo taikikliu to daryti nereikia – į taikinį žiūrima abiem akimis. Taip gaunamas raudono taško efektas, t.y. jūs matote taikinį ir raudoną tašką erdvėje. Taškas rodo kur nutaikytas jūsų šautuvas. Gana paprasta, tačiau labai efektyvu – normaliai abiem akim sekdami judantį taikinį, mes nukreipiame raudoną tašką į norimą vietą prieš taikinį ir šauname. Reikia pastebėti, kad šaudant į greitai judantį objektą atviru taikikliu, reikėtų šauti į tusčią vietą: taikinio aiškiai nematytume, nes viena akis užmerkta, o antroji turi matyti tris taškus – taikiklį, kryptuką ir taikinį. To visai nereikia šaudant su kolimatoriumi, pats taškas projektuojamas Jūsų tinklainėje.
Viena pirmaujančių kolimatorinių taikiklių gamintoja – švedų firma „Aimpoint“. Išskirtinis šios firmos bruožas – naudodami naujas technologijas, šios firmos konstruktoriai panaikino iki šiol buvusį trūkumą ir dabar nepriklausomai nuo šaulio akies padėties raudonas taškas rodo tikslią taikymosi vietą. Naujieji šviesos diodai gaminami pagal Circuit Effeciency Technology (CET) technologiją ir naudoja labai mažai energijos – tai užtikrina taikiklio veikimą iki 80 000 valandų su viena AAA baterija. Tai virš aštuonių metų nenutraukiamo vartojimo. Kažkada kolimatorių veikimo trukmė buvo pagrindinis konservatyvių kariškių kontra-argumentas pries šių taikiklių platesnį naudojimą. Dabar sunku rasti ginklą modernių šalių kariuomenėse kuris neturėtų sumontuoto kolimatoriaus.
Firma gamina keletą taikiklių modelių, kuriuos galima naudoti ant medžioklinių šautuvų, tačiau pagrindinis segmentas tai kariuomenės ir teisėsaugos padaliniams skirti kolimatoriai. Nuo standartinio dydžio Comp ir M4 modelių iki sumažintų gabaritų T1 ir T2.
Šauliams dažnai iškyla abejonių: „Ar jie patikimi? Ar neužsiterš?“ ir pan. Mano atsakymas būtų – net ir atvirą taikiklį, neatsargiai elgiantis galima numušti. O abejojantiems dėl patikimumo siūlau peržiūrėti foto medžiagą iš visų paskutinių konfliktų. Aimpoint buvo naudojami kovos sąlygose Irake, Afganistane. Jų atsparumas neįtikėtinas. Veikimo temperatūros -45° – +71° C, atsparumas smūgiams, atsparumas vandeniui – 45 metrų panėrimas (ne apšlakstymas vandeniu).
P.S. norėčiau priminti atsakymą į dažnai užduodamą klausimą. Ne, kolimatorius nedemaskuoja šaulio nakties metu, nes diodo švietimas projektuojamas į šaulio, o ne priešininko pusę. Lęšio blyksniams panaikinti dauguma karinių modelių turi kill-flesh blendą. Taip pat kariniai modeliai turi galimybę dirbti su naktinio matymo prietaisai, t.y. keli nustatymai taikiklyje perjungia diodą į IR spektrą ir jis matomas per naktinio matymo prietaisą (vėlgi tik besinaudojančio, o ne priešininko)

5,56×45 kalibro šovinys istoriškai subalansuotas 20 colių M16 vamzdžiams. Kas gi vyksta, kai naudojame trumpesnį vamzdį? Vert paskaityti renkantis AR15 vamzdžio ilgį.
skaityti daugiu…

Įžanga
Jei Kalašnikovo automatas išgarsėjo dėl savo paprastumo, pigios gamybos ir patikimumo, tai Stonerio automatinis šautuvas visų pirma giriamas dėl modulinės konstrukcijos. Ši konstrukcija leidžia su minimaliu įrankių bagažu konstruoti savo projektus iš gatavų tarpusavyje puikiai suderinamų dalių (šalyse kur tai leidžiama). Kartais AR-15 lyginamas su Lego konstruktoriumi dideliems vaikams – toks didelis įvairių dalių ir aksesuarų pasirinkimas šiam ginklui. Nesvarbu ar norite karabino artimai kovai (CQB) su mažiausiais įmanomais gabaritais ir svoriu ar jūsų tikslas 700 metrų nuotolio šūvis, AR-15 puikiai atliks abi užduotis. Visgi susigaudyti begalinėjė pasiūlos jūroje nėra taip paprasta, norėdami atsakyti į mūsų klientų klausimus surinkom DUK į vieną straipsnį.